Συγκεκριμένα σύμφωνα με σχετική ανακοίνωση η Πυρισβεστική Σπάρτης δέχθηκε 24 κλήσεις για παροχή βοιήθειας, ενώ χρειάστηκε να επέμβει με 7 συνεργεία απότελούμενα από 20 άτομα. Επενέβη επίσης σε 10 περιπτώσεις για άντληση υδάτων, κυρίως σε πλημμυρισμένα υπόγεια, σε μία περίπτωση για απεγκλωβισμό δύο ατόμων από ακινητοποιημένο όχημα στο 15ο χλμ. της εθνικής οδού Σπάρτης - Γυθείου, καθώς και σε μία ακόμα περίπτωση για κοπή δένδρου.