Ο δήμαρχος σημείωσε την αντίδρασή του στο ενδεχόμενο κλεισίματος και δήλωσε πως ζήτησε άμεσα συνάντηση με τον υπουργό, με την παρουσία εκπροσώπων τοπικών φορέων.
Ο κ. Νίκας ανέφερε ότι το στρατόπεδο της Καλαμάτας είναι συνδεδεμένο με την ιστορία της πόλης και της Μεσσηνίας και παρατήρησε πως δε λειτουργούσε επειδή το ήθελε ο Σαμαράς. Μάλιστα, εξέφρασε την απορία του για το ενδεχόμενο κλεισίματος μόνο του στρατοπέδου της Καλαμάτας και όχι και άλλων στρατοπέδων της Πελοποννήσου.