Ανάμεσά τους 47 παιδιά ( κάποια βρέφη), 27 γυναίκες, αλλά και υπερήλικες, όλοι τους όπως δήλωσαν από τη Συρία. Αυτή την ώρα σε εξέλιξη βρίσκεται η αποβίβαση τους και στη συνέχεια η μεταφορά τους με λεωφορείο της Πολεμικής Αεροπορίας στο Δημοτικό Στάδιο Καλαμάτας. Εκεί θα στεγαστούν για κάποιες ημέρες στις εγκαταστάσεις κάτω από τη βόρεια εξέδρα, όπου θα λάβουν τις πρώτες βοήθειες και την απαραίτητη στήριξη και στη συνέχεια θα ακολουθηθούν οι προβλεπόμενες διαδικασίες.
Στο λιμάνι της Καλαμάτας ρυμουλκήθηκε και το μικρό ξύλινο καΐκι, στο οποίο επέβαιναν πριν διασωθούν από το ιταλικό ρυμουλκό.
https://eleftheriaonline.gr/local/koinonia/item/64116-metanastes-kalamata#sigProId90533dc21f