Συγκεκριμένα μετά από ενημέρωση για τις ανάγκες των σεισμόπληκτων αγοράστηκαν 4 octenisept μεγάλα, 4 betadine 30gr, 1 betadine scrub, 10 depon odds, 6 panadol extra tabl, 12 depon tabl, 2 betadine cr, 8 depon max, 8 depon ef 500 2 betadine cr
Σε ανακοίνωση της η Πειραματική Σκηνή αναφέρει: «Επειδή οι λαοί δεν έχουν τίποτα να χωρίσουν, όταν υπάρχει συμφορά, πόνος, καταστροφή όπως έγινε τώρα στην Τουρκία και στη Συρία με τον καταστροφικό σεισμό, οφείλουμε να συμπαραστεκόμαστε ολοκληρωτικά και ιδίως έμπρακτα στους πληγέντες που αντιμετωπίζουν αυτές τις πάνδημες συνθήκες. Ιδιαίτερα εμείς οι Καλαματιανοί γνωρίζουμε σε βάθος αυτή την τραγική κατάσταση που βιώνουν οι παραπάνω λαοί.»