Διοργανώθηκαν από το Εργαστήριο Αρχαίας Ρητορικής και Δραματικής Τέχνης με συνδιοργανωτές την Περιφέρεια Πελοποννήσου, τον Δήμο Καλαμάτας, το Γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του νομού, τους σχολικούς συμβούλους φιλολόγων, τον Σύνδεσμο Φιλολόγων, την Ελληνική Ενωση για την προώθηση της Ρητορικής στην Εκπαίδευση και τον Ρητορικό Ομιλο ΣΑΕΠΣ του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου
Οι αγώνες διεξήχθησαν στο Μουσικό Σχολείο και στο Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου, από την Παρασκευή μέχρι χθες, οπότε έγιναν οι απονομές, με τις ομάδες που διακρίθηκαν να συμμετέχουν στους προημιτελικούς αγώνες στην Αθήνα.