Συγκεκριμένα, οι μαθητές της Γ' τάξης Παναγιώτης Κανελλόπουλος, Νικόλαος Πουλέτης, Σωτηρία Σιαφάκα, Νικολέτα-Ευσταθία Σιωρά και Ευγενία Τσόκα, και οι καθηγήτριες Μαρία Μυταρέα και Παναγιώτα Σουρή, συναντήθηκαν με τους μαθητές και καθηγητές των υπόλοιπων 4 χωρών του προγράμματος και πήραν μέρος σε δραστηριότητες σχετικά με το θέμα της μετανάστευσης. Η συνάντηση διοργανώθηκε από το ισπανικό σχολείο IES Luis Seoane.
Οι μαθητές εκπόνησαν εργασίες που αφορούσαν το νομικό πλαίσιο των χωρών τους πάνω στο θέμα της μετανάστευσης. Επίσης συμμετείχαν σε εργαστήρια θεάτρου και σε fora για τους παράγοντες ώθησης και έλξης μεταναστών στην Ευρωπαϊκή Ενωση. Επιπλέον είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν με τη Laura Lisancos, συντονίστρια των ενεργειών της Families4peace, μιας ένωσης αφοσιωμένης στη βοήθεια των προσφύγων, που πραγματοποιεί εκστρατείες ανθρωπιστικής βοήθειας σε χώρες όπως η Ελλάδα, η Ιταλία κ.ά.
Στην πόλη Santiago de Compostela η ομάδα του 3ου Γυμνασίου ξεναγήθηκε στον καθεδρικό ναό του Αγίου Ιακώβ, ο οποίος έχει χαρακτηριστεί ως Μνημείο Παγκόσμιας Κληρονομιάς της UNESCO, καθώς και στην Πόλη Πολιτισμού της Γαλικίας.