Στο πλαίσιο αυτό οι όμιλοι σχεδιάστηκαν με στόχο:
- να βοηθήσουν τον μαθητή να ανακαλύψει και να αναπτύξει δεξιότητες απαραίτητες για τη διαμόρφωση μιας ολοκληρωμένης προσωπικότητας,
- να εμπλουτίσουν το προφίλ του μαθητή και να συμβάλλουν στη μετέπειτα ακαδημαϊκή και επαγγελματική του πορεία.
Οπως αναφέρει η ανακοίνωση του σχολείου, απαραίτητη προϋπόθεση αποτελεί η κατάθεση σχετικής ηλεκτρονικής αίτησης από τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών μέχρι την Παρασκευή 14 Οκτωβρίου 2022, στον σύνδεσμο: https://forms.gle/WmUfqP6DsKjsVGp26.
H διαδικασία θα ολοκληρωθεί με την επιλογή των μαθητών και μαθητριών κατόπιν κλήρωσης και ισοκατανομή ανάμεσα σε αγόρια και κορίτσια, την Δευτέρα 17 Οκτωβρίου 2022 οπότε και θα αναρτηθεί η σχετική λίστα στην ιστοσελίδα του σχολείου.
Τα μαθήματα θα ξεκινήσουν την Τρίτη 18 Οκτωβρίου.