Συγκεκριμένα, σύμφωνα με τη σχετική ανακοίνωση, “η συνέλευση κατέληξε σε αποφάσεις που αφορούν:
- Την άμεση υλοποίηση της απόφασης της προηγούμενης ΓΣ σχετικά με την Πυρασφάλεια.
- Την πραγματοποίηση κοινής σύσκεψης των συλλόγων των ειδικών σχολείων μαζί με τους συλλόγους που έχουν τμήματα ένταξης για να αναδειχθούν συνολικά τα προβλήματα της ειδικής αγωγής.
- Την πραγματοποίηση κοινής σύσκεψης και τον συντονισμό των συλλόγων των νηπιαγωγείων.
- Το νομοσχέδιο για τα ιδιωτικά ΑΕΙ. Οι εκπρόσωποι συμφώνησαν πως πρέπει να διασφαλιστεί και να αναβαθμιστεί ο δημόσιος δωρεάν και ο ποιοτικός χαρακτήρας της παρεχόμενης εκπαίδευσης. Η πλειοψηφία τάχθηκε κατά του προωθούμενου νομοσχεδίου.
- Τα φαινόμενα σχολικής βίας. Τα περιστατικά αυτά αποτελούν κομμάτι ενός ευρύτερου κοινωνικού φαινομένου και δεν μπορούν να απομονωθούν ή να αντιμετωπιστούν ξεκομμένα. Καθήκον της Ένωσης για το επόμενο διάστημα είναι η ανάληψη αθλητικών, πολιτιστικών πρωτοβουλιών που προάγουν τη συνεργασία και την ευγενή άμιλλα.
- Για την Παγκόσμια ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού στις 6 Μάρτη θα πραγματοποιηθεί μαθητικό τουρνουά μπάσκετ.
- Διοργάνωση μαθητικού διαγωνισμού φωτογραφίας σε συνεργασία με την Φωτογραφική Ομάδα Καλαμάτας.
- Εντός του επόμενου διαστήματος θα οριστικοποιηθεί το ζήτημα της στέγασης της Ένωσης Γονέων”.