Στο διαγωνιστικό κομμάτι της γιορτής, οι ιστορίες έγιναν σχέδια στο χαρτί. Ο εξωτερικός χώρος του σχολείου γέμισε σαπουνόφουσκες από το εργαστήριο φυσικών επιστημών «Γαλιλαίος». Στο αίθριο του σχολείου το «Δέντρο της ανάγνωσης» περίμενε με ανυπομονησία τα συνθήματα που έγραψαν τα παιδιά. Η γιορτή έκλεισε με τον καλεσμένο εικονογράφο - συγγραφέα Νικόλα Ανδρικόπουλο. Η διαδραστική συζήτηση κινήθηκε στις εικόνες ιστοριών από βιβλία διαφόρων συγγραφέων αλλά και από δικά του κείμενα.
Η δεύτερη φάση των "Βιβλιοδρομιών" (βραβεύσεις) θα γίνει στις 9 Μαΐου στο χώρο των Εκπαιδευτηρίων Μπουγά, μαζί με τις βραβεύσεις του Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Λογοτεχνίας "Σοφία Φίλντιση - Το δέντρο της Σοφίας".