Παράλληλα έχει ξεκινήσει ο σχεδιασμός και για τη δημιουργία Ακτινοθεραπευτικού Κέντρου.
Οι πιο πάνω κινήσεις, όπως χαρακτηριστικά σημειώνεται στη σχετική ανακοίνωση, αποτελούν «επιτακτική η ανάγκη, λόγω της αύξησης των περιστατικών από την έλευση του παθολόγου - ογκολόγου».
Μέχρι τώρα, συνεχίζει η ίδια ανακοίνωση, «οι χημειοθεραπείες, αιματολογικά περιστατικά (πολλαπλά μυελώματα, λεμφώματα) και συμπαγείς όγκοι, πραγματοποιούνταν στο χώρο της Μονάδας Μεσογειακής Αναιμίας, γεγονός που δημιουργούσε χρόνια χωροταξικά και λειτουργικά ζητήματα στην καθημερινότητα».