Η πρωτοβουλία πάρθηκε μετά από πρόταση του ποδηλάτη και κλινικού διαιτολόγου Ιωάννη Πετρακόπουλου του Γ. Ν. Καλαμάτας με σύνθημα «Να είσαι εκεί για τον άλλον: δώσε αίμα – μοιράσου τη ζωή!».
Αιμοδοσία για το Γενικό Νοσοκομείο Καλαμάτας διοργάνωσαντα μέλη, οι φίλοι και κυρίως οι ποδηλάτες του τμήματος αγωνιστικής ποδηλασίας (“Ευκλής” Racing Team) του Σ.Π.Ο.Κ. ”Ο Ευκλής”.
Η πρωτοβουλία πάρθηκε μετά από πρόταση του ποδηλάτη και κλινικού διαιτολόγου Ιωάννη Πετρακόπουλου του Γ. Ν. Καλαμάτας με σύνθημα «Να είσαι εκεί για τον άλλον: δώσε αίμα – μοιράσου τη ζωή!».