Σκοπός της εν λόγω δράσης είναι αφενός η ενημέρωση και ευαισθητοποίηση του τοπικού πληθυσμού για την “σιωπηλή πανδημία” του σύγχρονου κόσμου, τον σακχαρώδη διαβήτη, και αφετέρου η ποιοτική εκπαίδευση των ατόμων με σακχαρώδη διαβήτη τύπου 1 και 2 αλλά και των οικογενειών τους, με στόχο την αποτελεσματικότερη θεραπευτική αντιμετώπιση της νόσου, την πρόληψη των επιπλοκών και την ταυτόχρονη ενδυνάμωση και υποστήριξη των πασχόντων και των οικογενειών τους.
Το διήμερο εκπαιδευτικό σεμινάριο τελεί υπό την αιγίδα του Δήμου Καλαμάτας και θα διεξαχθεί στην αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου στο Ιστορικό Δημαρχείο Καλαμάτας, επί της οδού Αριστομένους 28.
Οι ώρες διεξαγωγής έχουν ως εξής:
- Παρασκευή 16 Ιουνίου από τις 5 έως τις 9.30 μ.μ.
- Σάββατο 17 Ιουνίου από τις 10 π.μ. έως τις 2.30 μ.μ.