Η εκδήλωση θα γίνει στο Βορρέειο Πνευματικό Κέντρο στις 11.30 το πρωί.
Ομιλητές θα είναι οι: Δρ. Αθανάσιος Χαλαζωνίτης συντονιστής διευθυντής Ακτινολογικού Εργαστηρίου και διευθυντής Ιατρικής Υπηρεσίας Γ.Ν.Α. «Αλεξάνδρα», με θέμα «Η σημασία της έγκαιρης διάγνωσης για τον καρκίνο του μαστού». Κορίνα Τσομπανισάκη κοινωνική λειτουργός Πανελληνίου Συλλόγου Γυναικών με Καρκίνο Μαστού «Άλμα Ζωής», με θέμα «Ανασταλτικοί παράγοντες πρόληψης». Κούλα Κοκονέζη έφορος Δ.Σ. Συλλόγου «Άλμα Ζωής», εκπαιδευμένη εθελόντρια γυναίκα με εμπειρία καρκίνου μαστού, με θέμα «Προσωπική εμπειρία με τον καρκίνο του μαστού».
Η εκδήλωση αποτελεί συνδιοργάνωση της Κοινωφελούς Επιχείρησης του Δήμου Τριφυλίας με τον Σύλλογο «Άλμα Ζωής», τον Εξωραϊστικό και Πολιτιστικό Σύλλογο Αγίας Κυριακής, τον Μορφωτικό Σύλλογο Φιλιατρών «Ο Πυρσός», τον Όμιλο Δράσεων και Πολιτισμού Φιλιατρών και τον Σύλλογο Φιλοπροόδων Φιλιατρών.
Κ.Μπ.