Οι εξετάσεις για την χρόνια φλεβική νόσο θα πραγματοποιηθούν από τον Αγγειοχειρουργό, κο Γεώργιο Ζερβάκη την Παρασκευή 12/7, ώρες: 17:00 – 20:00 και το Σάββατο 13/7, ώρες: 9:30 – 12:00 στο Τσικλητήριο.
Οι εξετάσεις πραγματοποιούνται κατόπιν ραντεβού (περισσότερες πληροφορίες και ραντεβού, στα τηλέφωνα: 2723360250 και 6943465497, Ιωάννα Κοσμοπούλου).
Κύριος στόχος της δράσης είναι η ενημέρωση γύρω από την χρόνια φλεβική νόσο, την πρόληψη και την αντιμετώπιση της καθώς στις Δυτικές κοινωνίες φαίνεται να αφορά το 60% ων γυναικών και το 40% των ανδρών. Η πρόσκληση στην δράση αφορά άτομα κάθε ηλικίας που ενδιαφέρονται να ενημερωθούν για ένα θέμα υγείας που μπορεί εύκολα να μετατραπεί σε πρόβλημα με σοβαρές επιπτώσεις. Ο Σύλλογος Σκελετικής Υγείας, Πεταλούδα είναι ένα μη κερδοσκοπικό σωματείο επίσημα αναγνωρισμένο από το Διεθνές Ίδρυμα Οστεοπόρωσης (ΙΟF) και την Παγκόσμια Οργάνωση Υγείας (WHO).