Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 7 Αυγούστου στις 8 μ.μ. Ομιλητές θα είναι ο Νικόλαος Κουτσούκος χημικός ΜSc, πρόεδρος του Σχολείου Ελιάς και Ελαιολάδου Καλαμάτας και ο Αντώνης Παρασκευόπουλος διευθυντής της ΔΑΟΚ Τριφυλίας.
Θα συμμετάσχει επίσης με το χορευτικό του ο Σύλλογος Φιλοπροόδων Φιλιατρών. Μετά το πέρας των ομιλιών και της γευσιγνωσίας, θα ακολουθήσει μουσική βραδιά με χορό, τραγούδι και εδέσματα.
Κ.Μπ.