Τη δαπάνη για τη μετακίνησή της ενέκρινε η Οικονομική Επιτροπή της Περιφέρειας Πελοποννήσου.
Στο σκεπτικό της απόφασης αναφέρεται ότι «η Περιφερειακή Ενότητα Μεσσηνίας αποτελεί πλέον πύλη εισόδου των επισκεπτών από τη Βόρεια Ελλάδα στην Περιφέρεια Πελοποννήσου με την καθημερινή αεροπορική σύνδεση της Καλαμάτας με τη Θεσσαλονίκη και ως εκ τούτου η Μεσσηνία στοχεύει σε αύξηση της επισκεψιμότητας του νομού μας και σε διεύρυνση της τουριστικής περιόδου της περιοχής μας».