Σύμφωνα με την ανακοίνωση, το συγκεκριμένο πρόγραμμα απονέμει Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης (Master of Science) σε δύο κατευθύνσεις: "Επείγουσα Φροντίδα Υγείας" και "Οργάνωση και Διοίκηση Υπηρεσιών Υγείας".
Οι υποψήφιοι μπορούν να υποβάλουν αιτήσεις στο χρονικό διάστημα από 19 Αυγούστου έως 7 Σεπτεμβρίου. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τα απαραίτητα δικαιολογητικά οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται στη γραμματεία του προγράμματος, στον Πέτρο Κολοβό. Η αναλυτική προκήρυξη και η αίτηση συμμετοχής είναι αναρτημένες στην ιστοσελίδα του Τμήματος Νοσηλευτικής: http://sparti.uop.gr/~nosil/.