Τα έργα αυτά, όπως μας ενημέρωσε ο πρόεδρος του Ταμείου Ανδρέας Καραγιάννης, είναι:
α) Η συντήρηση του ασφαλτοτάπητα της προβλήτας Νο 7 (εκεί που δένουν τα κρουαζιερόπλοια, στην αρχή της Ναυαρίνου), προϋπολογισμού 123.000 ευρώ. Προσωρινός μειοδότης είναι ο εργολάβος Ευστάθιος Τζικάκης με έκπτωση 15%. Χρηματοδοτείται από πόρους του Δημοτικού Λιμενικού Ταμείου.
β) Η αποκατάσταση βλαβών πρόσθετου τοίχου ανωδομής προσήνεμου μόλου, προϋπολογισμού 187.155 ευρώ. Προσωρινός μειοδότης είναι ο εργολάβος Γρηγόρης Νανόπουλος με έκπτωση 52%. Χρηματοδοτείται από το Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων.
γ) Η κατασκευή υποσταθμού 20,04 KV για την τροφοδοσία σκαφών, προϋπολογισμού 186.299,29 ευρώ. Προσωρινός μειοδότης είναι ο εργολάβος Κ. Ιωαννίδης με έκπτωση 50%. Χρηματοδοτείται από πόρους του Δημοτικού Λιμενικού Ταμείου.