Αυτό επεσήμανε ο δήμαρχος Καλαμάτας Π. Νίκας και εξήγησε πως αυτό προβλέπεται “επειδή δεν μπορούμε να γκρεμίσουμε όλα όσα (αυθαίρετα) είναι πάνω στο Βέλιουρα”.
Απαντώντας σε σχετική ερώτηση, έκανε και πάλι λόγο για μπάζωμα ρεμάτων και αυθαίρετα, και παρατήρησε πως “κάποιοι νεομπαζωτές έρχονταν και διαμαρτύρονταν για τα αποτελέσματα της καταιγίδας”.
Ο κ. Νίκας μίλησε για πολύ σοβαρή προσέγγιση από τον πολιτικό κόσμο στο δράμα της Μάνδρας και δήλωσε πως “ο δήμος είναι σε ετοιμότητα, κάνουμε ό,τι είναι δυνατόν. Και μπορούμε να βοηθήσουμε κι άλλους δήμους, αν χρειαστεί”.