Και την άποψη αυτή παρουσίασε χθες στον αναπληρωτή υπουργό Εθνικής Αμυνας Φώτη Κουβέλη, σε συνάντησή τους στο υπουργείο. Πρότεινε στον υπουργό, το στρατόπεδο να χρησιμοποιηθεί είτε ως κέντρο επιστράτευσης της Πελοποννήσου, είτε για τις ανάγκες της 120 ΠΕΑ που αναμένεται να αναβαθμιστεί, είτε για κατοικίες αξιωματικών, είτε για όλα μαζί.
Στην ανακοίνωση του δήμου αναφέρεται ότι “φυσικά, ο δήμος δε θα αποφασίσει, αλλά προτείνει να εξακολουθήσει να χρησιμοποιείται για στρατιωτικούς σκοπούς το πλέον σύγχρονο στρατόπεδο της χώρας”.
Ακόμα, ο κ. Νίκας ζήτησε από τον κ. Κουβέλη να έλθει στο Στρατιωτικό Μουσείο Καλαμάτας η Πολεμική Σημαία του 9ου Σ.Π., την οποία έφερε η μονάδα κατά τους Βαλκανικούς Πολέμους (1912-1913). Η συγκεκριμένη σημαία βρίσκεται στο Πολεμικό Μουσείο Αθηνών.