Συγκεκριμένα, οι Διευθύνσεις Τεχνικών Υπηρεσιών και Γεωτεχνικών Υπηρεσιών του δήμου της μεσσηνιακής πρωτεύουσας προτείνουν να γίνει προμήθεια και τοποθέτηση, α) εξοπλισμού στις δύο υφιστάμενες παιδικές χαρές του Πάρκου Σιδηροδρόμων, β) δαπέδων στη βόρεια από αυτές και γ) κατάλληλου και επαρκούς φωτισμού σε 24 συνολικά παιδικές χαρές του δήμου.
Ο συνολικός προϋπολογισμός της πρότασης ανέρχεται σε 340.000 ευρώ (με τον ΦΠΑ), από τα οποία το κονδύλιο των 97.000 ευρώ που υπολείπεται θα καλυφθεί από δημοτικούς πόρους.