Τα μέτρα αυτά είναι:
“Α) Η παράταση της προθεσμίας καταβολής οφειλών, δόσεων ρύθμισης και τμηματικής καταβολής διευκόλυνσης οφειλών των πληγεισών επιχειρήσεων (σύμφωνα με τους ΚΑΔ που έχουν ανακοινωθεί ή και άλλους που θα ανακοινωθούν μελλοντικά), για το χρονικό διάστημα από τη λήψη της απόφασης μέχρι την 31/7/2020.
Β) Η μηδενική καταβολή είσπραξης οφειλών των ανωτέρω πληγεισών επιχειρήσεων, που αφορούν τα τέλη κατάληψης κοινόχρηστων χώρων και τα τέλη καθαριότητας, για το χρονικό διάστημα (αναλογικά) που η κυβέρνηση θα λάβει σχετική απόφαση οι επιχειρήσεις αυτές να παραμείνουν κλειστές.
Γ) Η αναστολή είσπραξης οφειλόμενων φόρων και τελών (π.χ. τέλος παρεπιδημούντων 0,5%, 5% κ.λπ.) έως την 31/7/2020.
Δ) Η μηδενική καταβολή αντιτίμου για την κατάληψη θέσης στάθμευσης στα σημεία ελεγχόμενης στάθμευσης καθώς και στα πάρκινγκ του δήμου στον Νέδοντα και την ΚΑΚ έως τις 30/4/2020.
Ε) Η μηδενική καταβολή τροφείων στους παιδικούς σταθμούς για όσο χρονικό διάστημα παραμείνουν κλειστοί”.
Τα μέτρα αυτά δεν ψήφισε ο επικεφαλής της “Λαϊκής Συσπείρωσης” Δημήτρης Οικονομάκος, που υποστήριξε δική του πρόταση για 6 μήνες απαλλαγή από τα δημοτικά τέλη, για μη πληρωμή τελών κοινόχρηστων χώρων, τελών ηλεκτροφωτισμού και καθαριότητας για 3 μήνες, για να σταματήσουν οι πλειστηριασμοί και οι κατασχέσεις από το δήμο.