Στις ευχές του για το Πάσχα αναφέρει χαρακτηριστικά:
«Τα Ανυπότακτα Φιλιατρά εύχονται σε όλες/ους τις/ους Φιλιατρινές/ούς, όπου κι αν βρίσκονται υγεία, Καλό Πάσχα και Καλή Ανάσταση.
Με αίσθημα απόλυτης ευθύνης για την πορεία της πόλης των Φιλιατρών, δηλώνουν ότι η Ανάσταση – αναζωογόνηση της πόλης περνά αποκλειστικά μέσα από την επαναφορά του αυτοδιοίκητου – Δήμος Φιλιατρών. Δηλώνουν ότι είναι απόλυτος παραλογισμός – καταστροφικότητα για τον τόπο η αποδοχή της μητροπολιτικοποίησης όλης της επικράτειας. Στους καλλικρατικούς δήμους, προϊόν μιας βίαιης συνένωσης, μακριά και πέρα από τη δημοκρατία, δημιουργούνται μητροπολιτικά κέντρα κι ερημοποιείται η ευρύτερη περιοχή. Το μέλλον των Φιλιατρών, το μέλλον τούτης της πατρίδας, δεν περνά μέσω αυτοδιοικητικών δομών δήμων-κρατών.
Η επιστροφή στο αυτοδιοίκητο – Δήμος Φιλιατρών είναι ο δρόμος που θ’ αναζωογονήσει – αναστήσει την πόλη, πέρα από κάθε αμφισβήτηση».