Ειδικότερα λόγω σοβαρής βλάβης στον κεντρικό αγωγό ύδρευσης Φ600 στην περιοχή του Αντικαλάμου, θα γίνει διακοπή της υδροδότησης στο Δήμο Καλαμάτας από αύριο Σάββατο, στις 9 το βράδυ έως και την Κυριακή, στη 1 το μεσημέρι, για να εκτελεστούν οι απαραίτητες επισκευαστικές εργασίες.
Ο Δήμος Καλαμάτας απευθύνει έκκληση στους καταναλωτές να προβούν στην αποθήκευση νερού πολλές ώρες πριν τη διακοπή και να μην χρησιμοποιούν το δίκτυο κατά τη διάρκεια των επισκευών, έτσι ώστε να διατηρηθεί η υπάρχουσα υψηλή ποιότητα νερού.
Η νέα σοβαρή βλάβη αναδεικνύει για μία ακόμα φορά την σπουδαιότητα του μεγάλου έργου της κατασκευής του νέου αγωγού ύδρευσης Φ800 από τις πηγές του Πηδήματος στην Καλαμάτα, που πρόκειται να ξεκινήσει το αμέσως επόμενο διάστημα.