Σύμφωνα με ενημέρωση από τον δήμο, ο κ. Παυλόπουλος ανταποκρίθηκε θετικά στην πρόσκληση του δημάρχου Καλαμάτας Θανάση Βασιλόπουλου, να παραστεί στις 23 Μαρτίου στην Καλαμάτα, στον εορτασμό των 200 χρόνων της απελευθέρωσης της πόλης από τον τουρκικό ζυγό.
Ο τέως Πρόεδρος της Δημοκρατίας και επίτιμος δημότης Καλαμάτας Προκόπης Παυλόπουλος θα είναι ο κεντρικός ομιλητής των επετειακών εκδηλώσεων που οργανώνει ο δήμος. Η ομιλία του κ. Παυλόπουλου θα έχει ως θέμα: “Οψεις της πορείας του Ελληνικού έθνους - Ρίζες και προοπτικές”.