Στην παράδοση παρέστησαν οι αντιδήμαρχοι Κώστας Δημητρακόπουλος και Δημοσθένης Τράγος και η διευθύντρια Τεχνικών Υπηρεσιών Χρυσούλα Λάρδα. Τις μελέτες παρέδωσαν ο πρόεδρος της Αναπτυξιακής Τάσος Σαρδέλης και ο διευθύνων σύμβουλος Τάσος Αδαμόπουλος.
Συγκεκριμένα, όπως ανακοινώθηκε από τον Δήμο Οιχαλίας, οι μελέτες αφορούν “έργα που θα δημιουργήσουν πόλο έλξης των συνδημοτών μας και θα δώσουν προστιθέμενη αξία στην ευρύτερη περιοχή του δήμου μας. Η δημοτική αρχή πιστή σε έννοιες, όπως η αξιοποίηση του φυσικού περιβάλλοντος και η βιώσιμη κινητικότητα, προτίθεται να συνεχίσει και στο εγγύς μέλλον με τέτοιου είδους εγχειρήματα και σε άλλες τοπικές κοινότητες του δήμου”.