“Είναι κατ’ εξοχήν θεάρεστο το έργο που προφέρει ο πατέρας Αντώνιος και το παράρτημα Καλαμάτας της "Κιβωτού του Κόσμου", πολύ σπουδαίο σε προνοιακό επίπεδο για τα παιδιά” τόνισε, μεταξύ άλλων, ο Π. Νίκας, σημειώνοντας ότι εκτός από την αλληλεγγύη και ανθρωπιά προς τα παιδιά η εν λόγω δομή προβάλλει και διαφημίζει την πόλη της Καλαμάτας. “Στηρίζουμε την "Κιβωτό του Κόσμου" και θα την στηρίξουμε ακόμα περισσότερο” επισήμανε.
Ο περιφερειάρχης συζήτησε με τον πατέρα Αντώνιο Παπανικολάου τη δυνατότητα διοργάνωσης εκδήλωσης στην Καλαμάτα, στο πλαίσιο της οποίας θα προβληθεί και θα αναλυθεί το έργο της “Κιβωτού του Κόσμου” στη Μεσσηνία και την Περιφέρεια Πελοποννήσου γενικότερα.