Στη συνάντηση ο περιφερειάρχης επισήμανε την πολύ καλή πορεία που έχει η Π.Ε. Μεσσηνίας, στάθηκε δε σε ιδιαίτερα σημεία τα οποία χρήζουν προσοχής, τονίζοντας ότι η συνδρομή των υπηρεσιακών στελεχών είναι απαραίτητη για να εξακολουθήσει η ουσιαστική παραγωγή έργου στην Περιφερειακή Ενότητα.
Ο ΠΡΩΤΟΓΕΝΗΣ ΤΟΜΕΑΣ
Αναφερόμενος στη συνέχεια στον πρωτογενή τομέα, ο περιφερειάρχης στάθηκε στον διοικητικό και οργανωτικό ρόλο που καλείται να αναλάβει ο Στ. Αναστασόπουλος, εξαίροντας τη γνώση και την εμπειρία του αρμόδιου αντιπεριφερειάρχη στον εν λόγω τομέα.
“Είναι ο πλέον εξειδικευμένος σε θέματα αγροτικής ανάπτυξης” δήλωσε χαρακτηριστικά ο Π. Νίκας, σημειώνοντας ότι η εμπειρία του Στ. Αναστασόπουλου στον πρωτογενή τομέα αξιοποιείται προκειμένου να προχωρήσουν ταχύτερα θέματα, όπως οι λιμνοδεξαμενές, οι αρδεύσεις, οι αναδασμοί, τα ζητήματα ΓΟΕΒ και ΤΟΕΒ, οι νέες καλλιέργειες κ.ά.