Συγκεκριμένα στο άρθρο 157 του νέου Κώδικα προβλέπεται ότι πέραν των εκλεγόμενων αμέσως στις περιφερειακές ενότητες, ο περιφερειάρχης έχει δικαίωμα να ορίσει από 3 μέχρι 6 θεματικούς αντιπεριφερειάρχες. Στον "Καλλικράτη" προβλεπόταν ότι μπορεί να ορίσει μόνο 3 αντιπεριφερειάρχες.
Ετσι λοιπόν εκτός από τους 5 αντιπεριφερειάρχες στους 5 νομούς της Πελοποννήσου υπάρχει δυνατότητα να διοριστούν 6 επιπλέον αντιπεριφερειάρχες.