Δεν είναι ψέμα πως για αρκετά χρόνια είχαμε πειστεί να μη μιλάμε για όσα πιστεύουμε. Είχαμε αποδεχθεί την άποψη που θεωρούσε ξεπερασμένο το να μιλάς για ιδεολογίες, και τη μόδα που ήθελε το απολιτίκ να «πουλάει». Η κρίση όμως έφερε και πάλι την πολιτική στο προσκήνιο. Οι ιδέες και οι αξίες άρχισαν και πάλι να διαφοροποιούν τους πολιτικούς σχηματισμούς, ξεκαθαρίζοντας το τοπίο. Οι ιδεολογικές συγκρούσεις δεν είναι σήμερα κάτι ξεπερασμένο, ούτε αναχρονιστικό. Αντίθετα. Είναι η θεμέλια λίθος προκειμένου να χτίσουμε την Ελλάδα της νέας εποχής. Μια Ελλάδα που οφείλει να αλλάξει με τομές και μεταρρυθμίσεις που σπάνε ταμπού, αλλά κυρίως να τείνει χείρα βοηθείας με τις δομές της στους ασθενέστερους.
Η αποχή από τα κοινωνικά δρώμενα και η χλιαρή αντιμετώπιση των γεγονότων δεν αποτελούν λύση στα προβλήματά μας.
Ετσι λοιπόν, για 2η φορά πραγματοποιούμε ανοιχτή διαδικασία εκλογής του προέδρου της οργάνωσής μας από τη βάση και καλούμε όλους τους φίλους και μέλη της ΟΝΝΕΔ να προσέλθουν την Κυριακή 26 Μαΐου στις κάλπες, από τις 07.00 μέχρι τις 19.00!
Νικόλαος Γ. ΤζάνοςΠρόεδρος Ν.Ε. ΟΝΝΕΔ Μεσσηνίας