Ομιλητής θα είναι ο Λευτέρης Νικολάου - Αλαβάνος, ευρωβουλευτής του ΚΚΕ.
Επίσης, στην εκδήλωση, θα γίνουν παρεμβάσεις από τους: Δημήτρη Οικονομάκο, δημοτικό σύμβουλο Καλαμάτας με την Λαϊκή Συσπείρωση: “Ο ρόλος της τοπικής διοίκησης στην προώθηση των επιχειρηματικών συμφερόντων. Το παράδειγμα της έξυπνης πόλης”. Πέτρο Τσίτουρα, γραμματέα της ΚΟΒ Οικοδόμων - Κατασκευών: “Το πρόβλημα με τα πανάκριβα ενοίκια στην Καλαμάτα: Η πράσινη ανάπτυξη στις κατασκευές και οι επιπτώσεις στη λαϊκή στέγη”. Γρηγόρη Οικονομόπουλο, στέλεχος του ΚΚΕ, πολιτικό μηχανικό: “Σε μια ‘πράσινη’ πόλη προβλέπονται σύγχρονα και ασφαλή σχολικά κτήρια;”.