«Οσοι πιστεύουν ότι πρέπει να συνεχιστεί και να ενταθεί ο αγώνας κατά των μνημονιακών πολιτικών, κατά της υποτέλειας και κατά του εξανδραποδισμού της κοινωνίας, καλούνται να συστρατευτούν στο μέτωπο της Λαϊκής Ενότητας» σημειώνεται, μεταξύ άλλων, στη σχετική ανακοίνωση.
Εξ άλλου, ο βουλευτής Μεσσηνίας Θανάσης Πετράκος, με την ιδιότητά του ως κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος της Λαϊκής Ενότητας, δήλωσε -μεταξύ άλλων- ότι «δεν υποχωρούμε απέναντι στις αξιώσεις της Γερμανίας να ξεχάσουμε τις γερμανικές επανορθώσεις».
Ο Θ. Πετράκος έκανε την πιο πάνω δήλωση στην ολομέλεια της Βουλής, σε συζήτηση σχετικά με την εκδήλωση μνήμης για τα θύματα του ναζισμού και τους τόπους μαρτυρίου και ολοκαυτώματος στην Ελλάδα και συζήτηση για τη διεκδίκηση των γερμανικών οφειλών.