Ομιλητής θα είναι ο αναπληρωτής Πρύτανης του Πανεπιστήμιου Πελοποννήσου, καθηγητής Γιώργος Ανδρειωμένος, ο οποίος θα αναπτύξει «Το θέμα της πάλης στα ελληνικά δημοτικά τραγούδια: διαχρονική μελέτη ενός ενδεικτικού παραδείγματος».
Οι διαλέξεις θα δίνονται στο αμφιθέατρο της Σχολής Ανθρωπιστικών Επιστημών και Πολιτισμικών Σπουδών «Νικόλαος Πολίτης», στο Ανατολικό Κέντρο. Στο τέλος του κύκλου των σεμιναρίων θα χορηγηθεί βεβαίωση παρακολούθησης.