Με το βιβλίο αυτό η συγγραφέας δίνει στη νέα γενιά - και όχι μόνο - ολοζώντανη την Επανάσταση του 1821.
Παρακολουθεί την Επανάσταση από τα πρώτα της βήματα, περιγράφει τις δυσκολίες που προέκυψαν, τις μεγάλες νίκες αλλά και τις ήττες, τις απογοητεύσεις και την δύναμη της θέλησης των οπλαρχηγών και του λαού, τις διχόνοιες, τις αντιδράσεις των ξένων δυνάμεων, αλλά και το ψυχικό μεγαλείο αυτών που τόλμησαν να σηκώσουν το ανάστημά τους απέναντι στην Οθωμανική Αυτοκρατορία.
Ξεχωρίζουν και αναδεικνύονται ένας – ένας οι εθνικοί ήρωες που, μέσω του πρωταγωνιστή, του Νικόλα, πλησιάζουν τον αναγνώστη, ώστε να του μένουν αλησμόνητοι.
Το βιβλίο «Μιλώντας με τους ήρωες του 1821», αποτελεί το 3ο από την ιστορική σειρά «Η πόρτα του χρόνου και της Ιστορίας», μετά το «Κωνσταντίνος Παλαιολόγος» (10η έκδοση) και «Στα χνάρια των Φιλικών» (5η έκδοση), με τα οποία η συγγραφέας Θεοδώρα Λούφα – Τζοάννου, κάνει την ιστορία προσιτή και αγαπητή σε όλους.