Η Ελλη Κελεμένδρη σπούδασε ζωγραφική, χαρακτική και γλυπτική στην Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών της Αθήνας, απ' όπου αποφοίτησε με άριστα. Με τη δουλειά της έχουν ασχοληθεί ο Τύπος και ιστορικοί τέχνης. Εργα της βρίσκονται σε πολλές ιδιωτικές συλλογές και μουσεία, στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Αντλεί τα ερεθίσματα της από το βιωμένο χώρο της εσωτερικής της αίσθησης και καταφέρνει να εκφραστεί με μεγάλη ευαισθησία και πλαστική αρτιότητα. Το σκηνικό χώρο της συγκροτούν μορφές που μοιάζουν άλλοτε με έρημα κτίσματα, άλλοτε με αρχαίες μηχανές και άλλοτε με στοιχεία της φύσης, πάντοτε όμως σε τούτα τα άψυχα - έμψυχα υπάρχει έντονη η τάση μιας αγωνιώδους ανύψωσης προς τον πρωταγωνιστή των έργων της, τον ουρανό. Οι μορφές της δεν ταυτοποιούνται ποτέ εντελώς, διατηρώντας το μυστήριό τους και έχοντας τη δύναμη να υποβάλουν στο θεατή το κλίμα του μαγικού τους κόσμου, ενώ εγείρουν τη νοσταλγία για το υπεράνω των αισθήσεων.
Η έκθεση θα είναι επισκέψιμη: Τετάρτη – Παρασκευή 2 – 9 μ.μ., Σάββατο 10.30 – 5 μ.μ. έως τις 12 Μαΐου (εκτός 2/4 έως 15/4). Στην οδό Ναυαρίνου 8, 27210 28864.