Η εκδήλωση έχει ελεύθερη είσοδο, απευθύνεται στην κοινότητα της Καλαμάτας και θα ξεκινήσει στις 8 μ.μ. στο Καφέ Σινέ, στη Δυτική Παραλία.
Σύμφωνα με το πρόγραμμα, από τις 8 μ.μ. έως τις 9 μ.μ. θα πραγματοποιηθεί το experience mental health, ένα ταξίδι εμπειριών στην ψυχική υγεία, και στη συνέχεια, στις 9.30 μ.μ., θα προβληθεί η κινηματογραφική ταινία του Vicente Villanueva «Toc Toc» (2017), με διάρκεια 1 ώρα και 30 λεπτά.
Στόχος της εκδήλωσης είναι η ενημέρωση αλλά και ευαισθητοποίηση του επισκέπτη για τη σημασία της καλής ψυχικής υγείας, μέσα από διαδραστικές ενέργειες που θα πραγματοποιηθούν, συμπεριλαμβανομένης της προβολής ταινίας με σχετικό περιεχόμενο.