Ανάμεσα στο πλήθος που παρακολούθησε τις συναυλίες υπήρξαν και πολλοί τουρίστες της περιοχής οι οποίοι δήλωσαν την μεγάλη τους αγάπη για την Ελλάδα, την ελληνική μουσική και πάνω απ’ όλα τον ελληνικό πολιτισμό.
Ο δήμαρχος Πύλου-Νέστορος, Δημήτρης Καφαντάρης αφού καλωσόρισε τους παρευρισκόμενους δήλωσε: “Είμαστε εδώ να αναδείξουμε με κάθε τρόπο την κουλτούρα και τον πολιτισμό του τόπου μας. Η Ελλάδα , είναι ήλιος, είναι θάλασσα, είναι μουσική. Η Φιλαρμονική ορχήστρα του δήμου μας προβάλλει την ελληνική ταυτότητα. Ένα μεγάλο ευχαριστώ από καρδιάς στα παιδιά που την απαρτίζουν καθώς και στον αρχιμουσικό της για το όμορφο αποτέλεσμα”.
Η επόμενη μουσική βραδιά της Φιλαρμονικής του Δήμου Πύλου-Νέστορος είναι απόψε στην Τάφρο του Κάστρου της Μεθώνης.