Στη φετινή διοργάνωση, που θα έχει επετειακό χαρακτήρα, για τον Γιώργο Τσαγκάρη θα μιλήσει η φιλόλογος Χαρά Νικολακοπούλου μέλος του Δ.Σ. του Συνδέσμου Φιλολόγων Μεσσηνίας, ενώ την ποιήτρια Ζωή Καρέλλη και το έργο της θα παρουσιάσει η συγγραφέας, κριτικός λογοτεχνίας και συντονίστρια εκπαίδευσης Χρύσα Σπυροπούλου.
Την σημερινή εκδήλωση συνδιοργανώνουν ο Δήμος Καλαμάτας, η κοινωφελής επιχείρηση του δήμου «Φάρις» και ο Σύνδεσμος Φιλολόγων Μεσσηνίας.