Η δοξολογία τελέστηκε στον μητροπολιτικό ναό Αγίου Ιωάννου Προδρόμου, παρουσία εκπροσώπων των αρχών του τόπου. Τον πανηγυρικό της ημέρας εκφώνησε ο αντιδήμαρχος Μεσσήνης Δημήτρης Καλοφωλιάς.
Στη συνέχεια τελέστηκε επιμνημόσυνη δέηση για τον Επίσκοπο Ανδρούσης και Μεσσήνης Ιωσήφ, προτομή του οποίου βρίσκεται έξω από τον μητροπολιτικό ναό. Ακολούθως, στο ηρώο της κεντρικής πλατείας αναπέμφθηκε επιμνημόσυνη δέηση. Στεφάνια κατέθεσαν ο δήμαρχος Μεσσήνης Γιώργος Αθανασόπουλος, οι εκπρόσωποι της Περιφέρειας Πελοποννήσου Ανδρέας Τσουκαλάς, των Σωμάτων Ασφαλείας διοικητής του Α.Τ. Μεσσήνης Γιώργος Χαραλαμπάκης, του Λιμενικού Σώματος υποπλοίαρχος Θανάσης Πετρόπουλος και του Πυροσβεστικού Σώματος υποπυραγός Γιάννης Κυρίτσης, καθώς και ο πρόεδρος της Δημοτικής Κοινότητας Μεσσήνης Νίκος Ρούτσης.
Τέλος, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή και η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με την ανάκρουση του εθνικού ύμνου.