Τη σημαντική αυτή εκδήλωση συνδιοργανώνουν το Δίκτυο των Φορέων Διαχείρισης Στερεών Αποβλήτων (Δίκτυο ΦοΔΣΑ) και ο ΦοΔΣΑ της Περιφέρειας Πελοποννήσου.
Η 15η Σύνοδος θα έχει ως κύρια θέματα την προσαρμογή των μονάδων διαχείρισης στις νέες απαιτήσεις RRF, τη χρηματοδότηση με το καθεστώς prorate, τις χρηματοδοτικές δυνατότητεςτου ΠΕΚΑ 2021-2027, την εκπόνηση των ΠΕΣΔΑ ως ολοκληρωμένους, αξιόπιστους και βιώσιμους επιχειρησιακούς σχεδιασμούς, την εφαρμογή της κυκλικής οικονομίας και γενικότερα τον προσδιορισμό της μετάβασης της διαχείρισης των απορριμμάτων και του ρόλου των ΦοΔΣΑ την
επόμενη μέρα της χώρας μας.
“Σε ένα ιδιαίτερα ενδιαφέρον τριήμερο (2-4 Νοεμβρίου 2023), με την αλληλεπίδραση εισηγητών και συμμετεχόντων, οι ΦοΔΣΑ θα έχουν την ευκαιρία να ενημερωθούν, να προβληματιστούν, να συζητήσουν και να ανταλλάξουν απόψεις στα πολλά και πολυδιάστατα θέματα που τους απασχολούν”, αναφέρεται σε σχετική ανακοίνωση του Δικτύου των ΦοΔΣΑ.