Σύμφωνα με τον πρόεδρο της "Φάρις" Νίκο Μπασακίδη προσφέρθηκαν εδέσματα μαγειρεμένα με αγκινάρα από το σύλλογο Μικρομάνης, με ρύζι από το σύλλογο Σπερχογείας, λαλάγγια που ζύμωναν, έπλαθαν και τηγάνιζαν επί τόπου γυναίκες του συλλόγου Μικράς Μαντίνειας, ενώ προσφέρθηκαν και αρωματικά Ταϋγέτου από το σύλλογο Αλαγονίας.
Επίσης, επαγγελματίες σεφ παρασκεύαζαν την ώρα της γιορτής καγιανά με παστό, τηγανιά και ριζότο λαχανικών, ενώ προσφέρθηκε και φασολάδα με ψιλοφάσουλα που μαγείρεψαν οι... "μαχητές της κουτάλας" Β. Μακρής, Ευστ. Καννάς και Κλ. Βοσνάκης.
Κ.Δ.