Το πρόγραμμα έχει ως εξής: Αρχικά θα γίνει χαιρετισμός και εισαγωγική ομιλία από τον Frank Gill (μετάφραση: Κώστας Κοντοθανάσης). Ακολουθεί η εναρκτήρια προσευχή από ορθόδοξο κληρικό της Μητρόπολης Μεσσηνίας και από κληρικό της Αγγλικανικής Εκκλησίας. Στη συνέχεια θα χαιρετίσει ο δήμαρχος Καλαμάτας Παναγιώτης Νίκας και θα απαγγελθεί το ποίημα «Θα τους θυμόμαστε...» από τον Bary Parkin (μετάφραση: Νίκος Ι. Ζερβής).
Στο τέλος, Ελληνες επίσημοι και αξιωματικοί, καθώς επίσης Βρετανοί και εκπρόσωποι των συμμάχων, θα καταθέσουν στεφάνια.