Το συγκρότημα αυτό έχει έντονο το Καλαματιανό στοιχείο, αφού συμμετέχουν σε αυτό 4 πολύ ταλαντούχοι μουσικοί, που γεννήθηκαν και μεγάλωσαν στην Καλαμάτα, ο Παναγιώτης Καμβυσίδης στην τούμπα, η Μυρτώ Καμβυσίδη στο τραγούδι, ο Γιώργος Κάστανος στο σαξόφωνο και ο Βασίλης Παναγιωτόπουλος στο τρομπόνι. Στη συναυλία της Καλαμάτας θα συμμετάσχουν οι δύο από τους τέσσερις, η Μυρτώ Καμβυσίδη και ο Βασίλης Παναγιωτόπουλος.
Οι "Melios Balkana Mama" είναι ένα νέο ελληνικό συγκρότημα που έχει ξεχωρίσει, ακολουθώντας ένα δρόμο διαφορετικό από την πεπατημένη. Επηρεασμένοι από είδη μουσικής όπως το swing και η reggae, έχουν το δικό τους μουσικό στιλ, αφού έχουν ενσωματώσει τα παραπάνω στη βαλκανική μουσική, με επιρροές από τον ήχο των χάλκινων πνευστών, ο οποίος αποτελεί και τον ήχο κατατεθέντα τους...
Οι "Melios Balkana Mama" είναι οι: Μέλιος Κατσαμάκης, Μυρτώ Καμβυσίδη, Αλέξανδρος Λιβιτσάνος, Παναγιώτης Καμβυσίδης, Jim Μποσινάκος, Σπύρος Πελεκάνος, Παναγιώτης Δανίκας, Βασίλης Παναγιωτόπουλος, Μάρκος Καραβάς. Αυτή τη στιγμή οι "Melios Balkana Mama" ηχογραφούν την καινούργια τους δουλειά, που αναμένεται να κυκλοφορήσει από τη ΜΙΝΟΣ – ΕΜΙ, ενώ ήδη είναι διαθέσιμο το πρώτο τους single "Balkan rembetiko".