«Τα ραδίκια ανάποδα» είναι ένα one dead man show, ένας black total κωμικός μονόλογος με δεκατρείς ρόλους. Η πιο μαύρη, άραχλη, σπαραξικάρδια, ξεκαρδιστική και selfie παράσταση για τσέμπαλο, φαγκότο, φέρετρο και οστεοφυλάκιο, καταφθάνει στη Πύλο για μια παράσταση. Και τα ερωτήματα παραμένουν: Τι κοινό έχει ένας ράπερ και ένας στρατηγός; Ενας Κρητικός και ένας μάγειρας; Ενας πολιτικός και μια χήρα εφοπλιστή; Ενας ηγούμενος και ένας κλέφτης; Και η απάντηση επίσης: Μα φυσικά, όλοι τους έχουν δει «Τα ραδίκια ανάποδα».
Τους ρόλους έχει γράψει, τους κλαίει, τους οδύρεται, μα και τους υποδύεται, ο αξιομακάριστος Γιώργος Γαλίτης, ενώ σκηνοθετεί, με σπαραγμό ψυχής, πλερέζα και δάκρυα στα μάτια, ο "αείμνηστος" Βλαδίμηρος Κυριακίδης. "Τέσσερις χρόνοι επιτυχίας ή επικηδείας, αν προτιμάτε" λέει η ανακοίνωση.
Το κείμενο, η ερμηνεία, η σκηνογραφία (και στεφάνια, κόλλυβα) είναι του Γιώργου Γαλίτη. Η σκηνοθεσία (ενταφιασμοί, κονιάκ, παξιμαδάκια) είναι του Βλαδίμηρου Κυριακίδη. Η μουσική επιμέλεια (ξενύχτι, μοιρολόγια) είναι του Τόλη Κετσελίδη. Βοηθός σκηνοθέτη (τριήμερα, εννιάμερα, καφέδες παρηγοριάς) ήταν η Ευαγγελία Σχοινά. Οι φωτισμοί (συσκοτισμοί, καντήλια, μανουάλια) είναι του Θανάση Ρουμελιώτη.