Μπορεί οι φετινές Απόκριες να βρίσκονται πίσω μας, αλλά στην Καλαμάτα σήμερα θα κλείσει και τυπικά ο κύκλος εκδηλώσεων του Καλαματιανού Καρναβαλιού 2016 με τις βραβεύσεις των γκρουπ, που αναδείχθηκαν νικητές στα Μυστικά της Πριγκίπισσας Ιζαμπώ και διακρίθηκαν γενικότερα στη διοργάνωση.
Η συγκεκριμένη εκδήλωση ήταν αρχικα προγραμματισμένη για την περασμένη Κυριακή μετά τη λήξη της μεγάλης καρναβαλικής παρέλασης, αλλά λόγω της κακοκαιρίας αναβλήθηκε και τελικά θα γίνει απόψε στις 9:30 μ.μ. στο Πνευματικό Κέντρο Καλαμάτας. Σε όλους όσοι συμμετείχαν στο 4ο Καλαματιανό Καρναβάλι θα επιδοθούν αναμνηστικοί έπαινοι.