Παράλληλα θα γίνει προβολή με εικόνες και βίντεο από το Παρίσι εκείνης της εποχής, καθώς και με πίνακες ζωγραφικής από σύγχρονους καλλιτέχνες. Το βίντεο επιμελήθηκε η Κωνσταντίνα Κορμά.
Στη βραδιά θα λάβουν μέρος οι: Χριστίνα Γιαννακοπούλου σοπράνο, Βίκη Βασιλειάδη φλάουτο, Μαρία Παπαπετροπούλου πιάνο. Θα ακουστούν έργα: C. Saint - Saens, G.Faure, P. Gaubert, A. Roussel και άλλων.
Η είσοδος είναι ελεύθερη αλλά το κοινό μπορεί να συνδράμει στην συλλογή τροφίμων, φαρμάκων και ειδών πρώτης ανάγκης για τους πρόσφυγες της Ειδομένης και κυρίως με ό,τι αφορά βρέφη και παιδιά (παιδικές τροφές, γάλατα, φάρμακα, πάνες κλπ).