Διακρίνονται οι μάντρες που έχουν κατασκευαστεί για να συγκρατούν το νερό και να το οδηγούν δυτικότερα (ήδη έχει κατασκευαστεί η στροφή) για να μην πέφτει στο λιμάνι. Διακρίνεται ακόμη ένα "φράγμα" προστασίας από πιθανή υπερχείλιση, κάπου εκεί που βρίσκεται το κτήριο του ΟΤΕ.
[Φωτό από το λεύκωμα των ΓΑΚ Μεσσηνίας Αν. Μηλίτση-Νίκα, Χρ. Θεοφιλοπούλου-Στεφανούρη "Καλαμάτα, οδοιπορικό σε πλατείες και δρόμους της πόλης 1830-1940" σελ. 162]