Ανθρωποι, κότες και ένα περίπτερο μπροστά από την εκκλησία που έχει κατασκευαστεί σε δύο φάσεις (βυζαντινή ανατολικά, στην Ενετοκρατία δυτικά και το καμπαναριό).
[Τη φωτογραφία από καρτ ποστάλ προσέφερε η Λίζα Κουτσαπλή]
Πέμπτη, 11 Δεκεμβρίου 2014 12:40
Αγιοι Απόστολοι στο μεσοπόλεμο
Οι Αγιοι Απόστολοι το 1930. Η βεβαιότητα της χρονολόγησης έγκειται στο γεγονός πως ήταν σε εξέλιξη η κατασκευή της λαχαναγοράς (ημιτελές κτήριο βορείως της εκκλησίας και σωροί από πέτρες), ενώ δεν είχε εντοιχιστεί ακόμη η αναμνηστική πλάκα για την έναρξη της επανάστασης του 1821 (έγινε το 1930 στους γιορτασμούς για την Εκατονταετηρίδα από την επανάσταση).
Κατηγορία
Ιστορικά