"Το τουριστικό περίπτερο στην άκρη του Κάστρου της πριγκιπέσας Ιζαμπώς, τη δεκαετία του ΄60. Σήμερα, έχει απομείνει εκεί -στο μόνο σημείο με πανοραμική θέα της πόλης- μια μη προσπελάσιμη, επικίνδυνη λόγω κλίσης και αποσαθρωμένου εδάφους γωνία. Οπως επικίνδυνα ολισθηρό είναι και το καλντερίμι στην επάνω πύλη του Κάστρου. Τι να ανέβεις να δεις, άλλωστε;
Γιατί αυτή η απαξίωση και εγκατάλειψη του παλαιότερου και ψηλότερου τοπόσημου της Καλαμάτας;".