Πρόκειται για το ντοκιμαντέρ «Κυπαρισσία το Διαμάντι του Ιονίου» που έχουν ετοιμάσει και επιμεληθεί οι Γιάννης Σελούλης , Σάκης Γεωργογιαννόπουλος και Δημήτρης Ζογόκης. Θα γίνει προβολή του Α' μέρους της τριλογίας που έχει θέμα "Αρχαία Κυπαρισσία" . Στο ντοκιμαντέρ θα γίνει αναφορά στα ευρήματα των οικισμών, των ταφών, και άλλων αρχαίων μνημείων στον ευρύτερο χώρο της αρχαίας Κυπαρισσίας και γύρω περιοχών. Ενώ μιλάνε πανεπιστημιακοί, αρχαιολόγοι και ιστοριογράφοι, ξεδιπλώνοντας τις ρίζες αυτής της πόλης.
Κ.Μπ.